تبلیغات
عمران نقشه برداری - سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 دی 1390
در جهان امروز اطلاعات منشا قوت و قدرت تلقی میگردد كه بسیاری از آنها به نوعی به مكان و موقعیت زمینی مرتبط بوده و یا به زبان ریاضی به یك سیستم مختصات مربوط می باشد .


 با توسعه سریع و شگرف خود ، قابلیت GIS بنابراین سیستم و توانایی تهیه و پردازش داده های متنوع و بسیار حساس مورد نیاز در برنامه ریزی های مختلف ودرنهایت تامین رفاه اجتماعی و فردی انسان را بیش از پیش آشكار نمودهاست.

لزوم استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی
 سیستم اطلاعات جغرافیایی ابزاری قدرتمند برای كار با داده های مكانی می باشد. در GIS داده ها بصورت رقومی نگهداری می شوند لذا از نظر فیزیكی حجم كمتری را نسبت به روش های سنتی (مانند نقشه های كاغذی) اشغال می كنند.در یك GIS با استفاده از توانایی های كامپیوتر مقادیر بسیار عظیمی از داده ها را می توان با سرعت زیاد و هزینه نسبتاً كم نگهداری و بازیابی نمود. قابلیت كار كردن با داده های مكانی و اطلاعات توصیفی مربوط به آنها و تركیب انواع مختلف داده ها در یك آنالیز و با سرعت زیاد، با روش های دستی سازگار نمی باشد.توانایی اجرای آنالیزهای مكانی پیچیده، مزیت های كمی و كیفی را برای GIS فراهم می كند. انجام پردازش های تكراری با در نظر گرفتن شرایط مختلف برای دستیابی به نتیجه بهینه،تنها توسط كامپیوتر امكان پذیر می باشد كه می تواند اینگونه عملیات را با سرعت زیاد و هزینه نسبتا كم انجام دهد. این توانایی تجزیه و تحلیل داده های مكانی است كه GIS را از دیگر سیستم های گرافیكی كامپیوتری (computer aided design) مجزا می سازد.امكان انجام آنالیزهای پیچیده با مجموعه داده های مختلف مكانی (spatial) و غیرمكانی (non-spatial) بصورت توأم، مهمترین قابلیت GIS می باشد كه نمی توان آن را با روش های دیگر مثل روش های آنالوگ انجام داد.توانایی تجزیه و تحلیل توأم داده های مختلف، امكان ایجاد و استفاده از اطلاعات زمین مرجع را به شكلی كاملاً متفاوت با گذشته را فراهم می سازد. نه تنها امكان تركیب مجموعه داده های مختلف وجود دارد بلكه روش های مختلف را نیز می توان با یكدیگر تركیب نمود مثلاً روش های جمع آوری، رسیدگی و ممیزی و به روز رسانی داده ها را می توان با یكدیگر تركیب نمود. مثلاً وقتی كه تغییری در كاربری یا مالكیت یك قطعه زمین وارد سیستم GIS می شود، این سیستم می تواند دقت تغییرات را كنترل نموده و سپس نقشه و جداول مربوطه را به روز در آورد. بدین ترتیب كاربران GIS می توانند اطلاعات جدیدتر را در اختیار داشته و با توجه به نیازهایشان آن را بكار گیرند
تاریخچه
به زمانهای خیلی قبل بر نمی گردد ، كلا تحقیق و توسعه  GIS ازسال 1960 میلادی توسط گروه كوچكی بصورت حرفه ای در چند رشته علمی شروع شد و نخستین نمونه از یك GIS ملی در كانادا می باشد .
متاسفانه قبل از انقلاب كشور با فقر نقشه مواجه بود . نقشه های پوششی كشور در مقیاس 1:50000 ، توسط كارشناسان ارتش آمریكا و سازمان جغرافیایی كشور در سال 1967 تهیه شد . و در سال 1369 سازمان نقشه GIS برداری بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بطور رسمی در زمینه شروع بكار نمود.
GISمجموعه ای است سامان یافته از سخت افزار، نرم افزار و نیروی انسانی متخصص جهت جمع آوری ، ذخیره ، انالیز و بازیابی اطلاعات جغرافیایی.


مولفه های یك پروژهGIS شامل:
1-داده ها و اطلاعات
2-سخت افزار
3-نرم افزار
4-كاربران و پرسنل اجرایی

نسبت به سایرسیستمهای اطلالاعاتی GISمزیت

در سری  CADما فقط با عوارض جغرافیایی (تصویر ) سر وكار داریم و در DBM ها (بانكهای اطلاعاتی ) فقط با اطلاعات توصیفی ، اما در GIS این دو گونه  اطلاعات در یك جا جمع شده و بین آنها اتصال برقرار شده است .

انواع داده ها در GIS

1-داده های مكانی   2-داده های توصیفی

ساختار و نمایش داده ها ی مكانی درGIS

جهت نمایش داده های مكانی درGIS از دو ساختار برداری و رستری استفاده می شود.

در ساختار برداری هر پدیده ای درجهان طبیعی به وسیله نقطه ، خط و یا  پلی گون نمایش داده می شود.

در ساختار رستری ، پدیده ها و عوارض بصورت صفحات شطرنجی در آمده و موقعیت عوارض بوسیله موقعیت سطر و س تونی كه در آن قرار میگیرد، مشخص می گردد.

منابع جمع آوری د اد ه های جغرافیایی

مشاهدات زمینی

عكسهای هوایی

تصاویر ماهواره ای

سیستم تعیین موقعیت جهانی GPS

نرم افزارهای موجوددراین زمینه :  ilwis,Arc GIS ، ArcView , Arc/Info , Idrisi

نمونه های از كاربرد هایGIS در رشته های مختلف 

 نقشه برداری، بخش های مختلف كشاورزی، منابع آب، زمین شناسی، جنگل، هیدرولوژی، منابع طبیعی و محیط زیست، حمل و نقل، آب و فاضلاب، امور نظامی، برق و گاز، امور شهری نظیر ترافیك، آبخیزداری،صنعت حمل و نقل هوایی، هواشناسی، امنیت غذایی و دهها كاربرد دیگر

 مطالب مرتبط:

369.3KB -دانلود (تعریف وتاریخچه GIS )

891.3KB -دانلود (نقش تصاویر ماهواره ای در GIS )

1.71MB -دانلود (کاربرد GIS درساماندهی مدارک علوم زمین)
دنبالک ها: موسسه پژوهشهای برنامه ریزی واقتصاد كشاورزی، نقشه برداری،
ارسال توسط محمودرضا ذبیحی پور
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

خرید vpn

قالب وبلاگ