تبلیغات
عمران نقشه برداری - موقعیت یابی خودکار وسایط نقلیه AVL
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390
معرفی و کاربرد سیستم موقعیت یاب ماهواره ای AVL

راهبری و مدیریت وسایط نقلیه امدادی و استفاده بهینه از تجهیزاتی مانند آمبولانس و ماشین های آتشنشانی می تواند در شرایط بحرانی و در حوادث غیر مترقب های همچون سیل و زلزله و ... بسیار حیاتی باشد. پیشرفت علوم در عصر حاضر سبب ایجاد امکاناتی گشته است که م یتوان از این امکانات در جهت مدیریت بهتردر شرایط بحرانی، استفاده نمود که از آن جمله می توان AVL  اشاره کرد.

Automatic vehicle location 


با دانستن موقعیت لحظ های تجهیزات امدادی متحرک میتوان در کوتاه ترین زمان ممکن آنها را جهت انجام وظایف امدادی به گونه ایبهینه راهبری نمود، همچنین در سوانح طبیعی مانند زلزله، موقعیت لحظه ای وسایط نقلیه امدادی و برنامه ریزی بر اساس آن سبب استفاده بیشتر و بهینه از این تجهیزات می گردد. بدیهی است که زمان دراین گونه حوادث  میتواند بسیار اهمیت داشته باشد و جان افراد را از خطر مرگ برهاند.

ردیابی وسایط نقلیه امدادی می تواند در ایجاد نگرشی صحیح به دست اندرکاران مدیریت بحران کمک نماید ودر نتیجه در راهبری و هدایت تجهیزات امدادی و همچنین در کمک رسانی به موقع به افراد و مکان های خسارت دیده بهتر عمل نماید و با بکارگیری تجهیزات امدادی سبب ایجاد مدیریتی منسجم و یک پارچه، در ستاد مدیریت بحران شود.
تاریخچه AVL

تاریخچه AVL و چگونگی ساخت دستگا ههای اولیه ناوبری توسط GPS در مقاله ای از دکتر ادوارد کراکیوسکی ( EdwardJ. Krakiwsky ) از پیشگامان کاربرد GPS در علوم دیگر و استاد دانشگاه کالگری کانادا چنین اشاره شده است:در اتومبیل نیسان کلاس کراسیلر)نمونه اولیه AVL ( اولین سیستمبر مبنای کاربرد GPS مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم درسال 1983 ساخته شد که البته تا سال 1995 کاملاً به طور عملی اجرا نگردید.

در می سال 1991 در مجله GPS World از 40 فعالیتی که توسطGPS انجام گردیده 20 فعالیت مربوط به ناوبری توسط GPS بوده است.

فناوری AVL چیست؟

AVL مجموع های از سیستمهای سختافزاری و نرم افزاری است که از این مجموعه جهت تشخیص موقعیت جغرافیایی یك متحرک وانتقال این مختصات جغرافیایی به مکانی دیگر، جهت استفاده در یک سیستم )سامانه( کاربردی دیگراستفاده  میشود. در AVL تعیین موقعیت مکانی توسط یک گیرنده GPS (Global Positioning System)صورت می گیرد.

انواع AVL

اساس این سیستم، انتقال مختصات مکانی به وسیله دو روش سلولی و انتقال داده، توسط امواج رادیویی می باشد. روش انتقال داده از گیرنده GPS تا سیستم ردیابی)سیستم ردیابی معمولاً شامل یک نقشه دیجیتال از محل حرکت متحرک و نر م افزارهایGIS) Geographic Information Systems ( می شود( به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

-1 سیستم های AVL) Offline AVL  بدون ارتباط بی سیم یا غیرمستقیم)

-2 سیستمهای AVL) Online AVL  بر پایه ارتباط ب یسیم یا مستقیم)
بدیهی است که سیستم های Online AVL  نوع کاملتری هستند و برای رهگیری و ردیابی از راه دور و لحظه به لحظه هرمتحرکی می توانند مورد استفاده قرار گیرند.در سیستم AVL Online هر وسیله متحرک، مجهز به یک گیرندهGPS است که موقعیت مکانی وسرعت متحرک را مشخص می نماید. این سیستم قادر است تا علاوه بر این پارامترهای دیگری مانند دما و برودت محفظه و کابین وسایط نقلیه، کنترل درها،کنترل سوخت و غیره را نیز دریافت نماید.داده های مکانی در دستگاه AVL ذخیره شده و یا به صورت مستقیم  Online  به محل ردیابی منتقل میگردند كه این مختصات می تواند روی یك نقشة رقومی نمایش داده شود یا در یك نرم افزار مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد  در حالتOffline اطلاعات در دستگاه ذخیره شده و سپس تخلیه می گردند. این روش بسیار ارزان قیمت تر از روش  Online  می باشد و در مواقعی كه به مختصات متحرك به صورت لحظه به لحظه نیاز نیست، مورد استفاده دارد.

فناوری AVLOnline می تواند دو نقش اساسی ایفا نماید:

-1 می توان با استفاده از مختصات دریافتی و ردیابی وسایط نقلیه و استفاده از نرم افزارهای GIS كوتا هترین راه ممكن جهت امدادرسانی را پیدا نمود و در كمترین زمان ممكن به كمك حادثه دیدگان شتافت.

-2 با ردیابی لحظه به لحظه مختصات دریافتی پس از حادثه می توان از باز یا بسته بودن راه ها و وضعیت کلی جاده ها اطلاع پیدا کرد.


 فایل کامل بصورت PDF

1.47MB

دانلود فایل
ارسال توسط محمودرضا ذبیحی پور
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

خرید vpn

قالب وبلاگ